شالبافیان:

۲۰ اینفلوئنسر خارجی برای تولید محتوای گردشگری به ایران می‌آیند

به گزارش کلام ماندگار به نقل از خبرنگار مهر، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشستی پیرامون برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود. وی گفت: این نمایشگاه که […]

به گزارش کلام ماندگار به نقل از خبرنگار مهر، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نشستی پیرامون برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که امروز در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی برگزار شد گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته از ۲۳ تا ۲۶ بهمن در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار می‌شود.

وی گفت: این نمایشگاه که از بزرگترین نمایشگاه‌های کشور است، در ۲۰ سالن، ۶۰ هزار متر مربع و با ۹۸۷ غرفه مشارکت کننده برگزار می‌شود. ۹ سالن آن به شرکت‌های دانش بنیان، یک سالن به مشارکت کنندگان خارجی و یک سالن به گردشگری سلامت در نظر گرفته شده است. برای هر استان نیز تم های مختلفی در نظر گرفته‌ایم.

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی افزود: حضور گروه‌های آئینی یکی از ویژگی‌های نمایشگاه است همچنین بخش گردشگری خوراک به صورت ویژه دیده شده است. یکی از جلوه‌های نمایشگاه امسال حوزه سرمایه گذاری است. در این چند روز ۶۰۰ بسته سرمایه گذاری در کنار ۱۵۰۰ فرصت سرمایه گذاری با مشارکت معاونان استانداری‌ها ارائه می‌شود.

شالبافیان تصریح کرد: کشورهای روسیه، ترکیه، مالزی، اندونزی، تایلند، ازبکستان، ویتنام، تاجیکستان، زیمباوه، تانزانیا و سریلانکا در این نمایشگاه غرفه دارند. همچنین برای شرکت کنندگان خارجی فضاهای گفت و گو تهیه شده است. ضمن اینکه ۶۹ دفتر خدمات مسافرتی خارجی به غیر از دفاتری که غرفه دارند اعلام حضور کردند که بیشتر از شهرهای کازان و سنت پترزبورگ روسیه هستند.

وی افزود: بازدیدکنندگانی از مالزی اندونزی، عراق و تونس خواهیم داشت. همچنین مسئولانی از جمله دبیرکل سازمان جهانی گردشگری و هیأت همراه، دبیر کل اکو و سازمان همکاری‌های اسلامی و رئیس کمیته گردشگری ازبکستان به نمایشگاه می آیند. دانشجویان بیش از ۲۰ دانشگاهی که رشته گردشگری دارند نیز در این برنامه حضور دارند.

وی گفت: در نمایشگاه، رویدادهای جانبی متعددی از جمله نشست با معاونان عمرانی و رؤسای شوراهای شهرها برگزار می‌شود. همچنین نشست شهرداران سه شنبه ۲۴ بهمن برگزار خواهد شد. میزگردها و دوره‌های آموزشی نیز یکی از اصلی ترین بخش‌های نمایشگاه است.

معاون گردشگری گفت: باید نتایج برگزاری نمایشگاه ارزیابی شود اما اینجا محلی برای نمایش و عرضه داشته است این یکی از اصلی ترین اهداف است. به همین دلیل یکی از تم های نمایشگاه، سرمایه گذاری است. پاسخ به سوالات سرمایه گذاران در این نمایشگاه داده می‌شود. نمایشگاه یکی از مهمترین محفل ذی نفعان است پس باید هدفمند و پر شور برگزار شود.

وی ادامه داد: ۲۰ اینفلوئنسر از کشورهای جمله چین، مالزی و برزیل برای تولید محتوای گردشگری به ایران می آیند. محتوای خوبی برای کشورهایی که لغو روادید هستند، تهیه شده است که بخشی از آنها در نمایشگاه رونمایی می‌شود. آژانس‌های گردشگری از کشورهای لغو روادید شده نیز در نمایشگاه حضور پیدا می‌کنند.

شالبافیان گفت: گروه‌های رسانه‌ای را به ایران می‌آوریم. این کار مستمری است که همیشه انجام می‌شود. همچنین چندی پیش بازیگر بالیوودی نیز به ایران آمد و یک نشست رسانه‌ای هم برگزار کرد.

مصطفی فاطمی مدیرکل گردشگری داخلی در این نشست گفت: تم نمایشگاه سال بعد مشخص شده است. تم هر استان را اداره‌های میراث فرهنگی مشخص و طراحی کرده‌اند.

وی افزود: سال قبل موضوع فروش خوراک بیشتر دیده شد و انتقاد به نمایشگاه افزایش پیدا کرد. امسال اعلام شد که فروش خوراک نداریم، باز هم انتقاد کردند به همین دلیل یک بخش جدا برای آن در نظر گرفته شد همچنین ۲۶ گروه آئینی نیز در برنامه موسیقی اجرا می‌کنند. عمده مشکل ما آب و هواست. گروه‌های موسیقی در سال گذشته ترجیح می‌دادند که برنامه‌ها را در سالن برگزار کنند. در روزهای آتی زمان بندی اجرای گروههای موسیقی اعلام می‌شود.

نیما آذری رئیس هیأت مدیره مؤسسات آموزشی گردشگری کشور در این نشست گفت: ساختار نمایشگاه به سبب نوع مخاطب و تنوع رویداد نمی‌تواند ساختار عمیق با زمان مکفی داشته باشد به همین دلیل به معرفی پتانسیل‌ها می‌پردازیم در این نمایشگاه ۴۲ برنامه برگزار می‌شود.

وی افزود: چالش‌های سرمایه گذاری و واکاوی ظرفیت‌های نوظهور از جمله برنامه‌های آموزشی این چند روز است. همچنین ۷ پنل و ۲۴ کارگاه آموزشی از جمله گردشگری کشاورزی آینده گردشگری در عصر هوش مصنوعی و… را برگزار می‌کنیم.

نیک بین دبیر همایش گردشگری سلامت نیز در این نشست گفت: این همایش در دو روز اول نمایشگاه گردشگری برگزار می‌شود همچنین پیرامون گردشگری سلامت، ۸۵ مقاله ارزشمند به دست ما رسیده است. با داوری انجام شده تا کنون ۵۱ مقاله مورد پذیرش قرار گرفته است و برنامه ریزی برای ۶ پنل تخصصی انجام شده است.

در نشست برنامه‌های نمایشگاه گردشگری اعلام شد که ۶۰۰ بسته سرمایه گذاری در نمایشگاه گردشگری ارائه می‌شود. همچنین ۴۶۳ شرکت شامل بوم گردی‌ها، آژانس‌ها و مجتمع‌های گردشگری در ۹ سالن به موضوع سرمایه گذاری می‌پردازند.