رشد ۱۷ درصدی تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری/ ۱۳۵۹ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی از محل قراردادهای تولید بار اول

به گزارش کلام ماندگار به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضا اسدی‌فرد؛ معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت لازم توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور بهره‌برداری از توانمندی‌های فنی و تخصصی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: در راستای تلاش‌های صورت گرفته سال ۱۴۰۲ امکان اشتغال […]

به گزارش کلام ماندگار به نقل از گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، رضا اسدی‌فرد؛ معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری با اشاره به ایجاد زیرساخت لازم توسط شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور بهره‌برداری از توانمندی‌های فنی و تخصصی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: در راستای تلاش‌های صورت گرفته سال ۱۴۰۲ امکان اشتغال تخصصی ۳۸۷ هزار نفر فراهم شد. همچنین براساس اطلاعات مالی سال ۱۴۰۱ میزان درآمد کل شرکت‌های دانش‌بنیان حدود ۵۱۲ همت است که از این میان حدود ۱۳۳ همت آن مربوط به درآمد ناشی از فروش محصولات دانش‌بنیان شرکت‌ها است.

به گفته وی، در حوزه فناوری، بیشترین تعداد شرکت‌ها مربوط به حوزه برق و الکترونیک با آمار ۲۲ درصد از کل شرکت‌ها است. همچنین از منظر درآمد، حوزه مواد شیمیایی و پلیمری پیشرفته بیشترین درآمد را در بین سایر حوزه‌ها به خود اختصاص داده‌ است.

اسدی‌فرد، بیشترین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان را به ترتیب در استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی اعلام کرد و گفت: در حمایت تولید بار اول از مجموع ۳۸۱ طرح تولید بار اول ارزیابی شده، ۱۲۰ طرح به ارزش بیش از ۲۴۳ میلیون دلار مصوب و ابلاغ شده است. از این تعداد ۹۲ طرح به مرحله قرارداد رسیده و ۲۳ طرح نیز به اتمام رسیده است؛ به نحوی که میزان صرفه‌جویی ارزی حاصل از این قراردادهای تولید بار اول حدود ۱۳۵۹ میلیون دلار است.

شرکت های دانش بنیان , دانش‌بنیان , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

توسعه فناوری‌­های گلوگاهی کشور به واسطه‌ پروژه­‌های تحقیق و توسعه تصویب شده

مطابق بند (ب) ماده (۱۱) قانون جهش تولید دانش‌­بنیان، ﻣﻌﺎدل ﻫﺰﯾﻨﻪ اﻧ� ﺎم ﺷﺪه ﺑﺮای ﻓﻌﺎﻟﯿﺖﻫﺎی ﺗﺤﻘﯿﻖ و ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان اﻋﺘﺒﺎر ﻣﺎﻟﯿﺎﺗﯽ ﺑﺎ ﻗﺎﺑ� ﯿﺖ اﻧﺘﻘﺎل ﺑﻪ ﺳﻨﻮات آﺗﯽ ﺑﻪ ﺷﺮکت‌ها و ﻣﺆﺳﺴﺎت ﻣﺘﻘﺎﺿﯽ اﻋﻄﺎء ﻣﯽﺷﻮد و ﻣﻌﺎدل آن از ﻣﺎﻟﯿﺎت ﻗﻄﻌﯽﺷﺪه ﺳﺎل اﻧ� ﺎم ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻣﺬﮐﻮر ﯾﺎ ﺳﺎلﻫﺎی ﺑﻌﺪ ﮐﺴﺮ ﻣﯽﺷﻮد.

معاون توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: با تصویب قانون آیین‌­نامه اجرایی برنامه اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه و تصویب هیئت وزیران در مهرماه ۱۴۰۱، دستورالعمل اجرایی آن دی‌ماه همان سال، به تصویب شورای راهبری فناوری‌­ها و تولیدات دانش‌بنیان رسید و پس از راه‌­اندازی سامانه و برگزاری بیش از ۴۰ نشست آموزشی و ترویجی با صنایع فراخوان دریافت پروژه­‌های پیشنهادی برای دریافت اعتبار مالیاتی از ابتدای سال تا پایان تیرماه سال جاری برگزار شد.

اسدی‌فرد ضمن اشاره بر اینکه از میان دو هزار و ۶۵۶ پروژه دریافتی، هزار و ۳۹ پروژه تحقیق و توسعه از ۳۹۰ شرکت با هزینه­‌کرد بیش از دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان مورد تأیید قرار گرفت؛ بیان کرد: مضاف بر این، شرکت‌های غیردانش‌­بنیان از صنایع مختلف نظیر پتروشیمی، معدن و صنایع معدنی و فولاد دارای پروژه تحقیق و توسعه تأییدشده هستند.

به باور وی، بسیاری از پروژه­‌های تحقیق و توسعه تصویب شده پیرامون مسائل اولویت‌­دار و نیازمندی­‌های فناورانه کشور تعریف شده­ است که اجرای آن منجر به توسعه فناوری‌­های گلوگاهی کشور می‌­شود.

وی خاطرنشان کرد: میزان نهایی اعتبار مالیاتی پس از اجرای پروژه و ارائه اسناد هزینه‌­کرد در پایان سال مالی تعیین شده و به سازمان امور مالیاتی برای تخصیص اعلام می‌شود. هم­چنین فراخوان دوم برنامه اعتبار مالیاتی در آبان ماه سال جاری برگزار شده که ۷۲۲ پروژه از ۱۹۷ شرکت دریافت شده که در حال ارزیابی است.

شرکت های دانش بنیان , دانش‌بنیان , معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ,

اسدی‌فرد، متصل کردن شرکت‌های نوآور و نوپا دانش‌بنیان به شرکت‌های بزرگ و بالادستی از طریق اعتبار مالیاتی سرمایه‌گذاری از جمله دستاوردهای این برنامه برشمرد و ادامه داد: همچنین در راستای برنامه مذکور، شاهد افزایش نسبت تحقیق و توسعه بخش خصوصی در GDP و استفاده از ظرفیت‌های اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه جهت انجام پروژه‌های ناتمام کشور یا پروژه‌های اولویت‌دار با مشکل تأمین مالی، خواهیم بود.